Els fills menors d’edat poden decidir si volen quedar-se amb el seu pare o amb la seva mare?

És habitual que els nostres clients, els quals es troben tramitant un procediment de divorci contenciós, ens pregunten si els seus fills menors d’edat podran ser escoltats en un judici, a fi i efecte de decidir amb qui dels dos prefereixen quedar-se.

És una pregunta, a més de molt habitual, complicada de donar una resposta clara, ja que hi ha diversos factors a tenir en compte; principalment, que aquesta decisió deprendrà del Jutge (a petició del Ministeri Fiscal, les parts, membres de l’Equip Tècnic Judicial o del menor), qui es basarà en la la maduresa i l’edat del menor per inclinar-se per escoltar o no al menor.

L’article 92.6 del Codi Civil, fa referència de manera més amplia a la possiblitat de que el fill menor d’edat sigui escoltat pel Jutge i es tingui en compte la seva intenció: “(…) el Juez deberá recabar informe del Ministerio Fiscal, y oír a los menores que tengan suficiente juicio cuando se estime necesario de oficio o a petición del Fiscal, partes o miembros del Equipo Técnico Judicial, o del propio menor, (…)”.

Així mateix, l’article 770.4 de la Llei d’Enjuiciament Civil, especifica una mica més quan podran els menors ser escoltats: “(…) Si el procedimiento fuere contencioso y se estime necesario de oficio o a petición del fiscal, partes o miembros del equipo técnico judicial o del propio menor, se oirá a los hijos menores o incapacitados si tuviesen suficiente juicio y, en todo caso, a los mayores de doce años. (…)”.

L’article 777.5 del mateix cos legal, també fa referència a que “(…) oirá a los menores si tuvieran suficiente juicio cuando se estime necesario (…)”.

Per això, es dedueix que el Jutge ha de realitzar un filtre de pertinença en virtut dels següents aspectes a tenir en compte:

 

QUE EL MENOR TINGUI “SUFICIENTE JUICIO”…

S’entén per “suficiente juicio”, que el menor sigui capaç d’explicar la seva voluntat, amb una mica de criteri, evitant o captant així possibles manipulacions o alienacions per part d’un dels seus progenitors respecte a l’altre.

 

QUE, EN TOT CAS, SIGUI MAJOR DE DOTZE ANYS…

Els fills majors de 12 ays, poden sol.licitar ser escoltats pel Jutge, per ells mateixos o a través de les parts. Encara i així, el Jutge no té la obligació d’acceptar la petició, ja que existeix un altre factor que ha de tenir en compte, tal i com hem explicat anteriorment, que és la maduresa del menor.

Un nen de 12 anys pot tenir més maduresa que un de 14 anys, motiu pel qual si el Jutge ha d’escoltar a un dels dos, ho faria amb el primer en comptes del segon, al entendre que tindrá una major capacitat per raonar amb criteri la seva voluntat.

Tot i així, quan la petició ve de part del Ministeri Fiscal o membres de l’Equip Tècnic Judicial, el Jutge sol accedir amb major facilitat ja que entén que els sol.licitants ja han tingut en compte els dos aspectes principals, degut que el Ministeri Fiscal té com a principal funció la de vetllar pels interessos del menor, així com l’Equip Tècnic Judicial, que també ajudará i buscarà la forma de vetllar pel benestar del menor.

 

L’INTERÈS SUPERIOR DEL MENOR

El Jutge, té com a objectiu principal, mantenir o aconseguir el benestar i correcte desenvolupament del menor, motiu pel qual, sigui escoltat o no, sempre es perseguirà una resolució favorable i beneficiosa pel menor, essent el principal interés a protegir en els procediments de família.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.